Ustawa dezubekizacyjna nie obejmie strażaków, milicjantów czy lekarzy

dezubekizacja milicja odwołanie

Zgodnie z informacją szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka w „Sygnałach Dnia” wchodząca w życie tzw. ustawa dezubekizacyjna nie obejmuje byłych milicjantów, strażaków, czy lekarzy. Obejmuje tylko byłych funkcjonariuszy SB zatrudnionych na etatach w służbie totalitarnego państwa.

Zgodnie z szacunkami ministerstwa ustawa zmieniającą wysokość emerytur obejmie ok. 39 tys. obywateli głównie byłych funkcjonariuszy SB.

Do dzisiaj, jak poinformował Minister Błaszczak od decyzji odwołało się ok. 3 tys osób, które aktualnie są w trakcie rozpatrywania przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Jak poinformował minister „Żeby uzyskać wyłączenie z obowiązywania tej ustawy, trzeba spełniać dwa kryteria łącznie:
Po pierwsze czas służby w SB musi być krótki, po drugie już w wolnej Polsce ten ktoś musiał wykazać się rzetelną służbą, w szczególności z narażeniem zdrowia i życia”. Jest to jedna z formą odwołania się od decyzji dezubekizacyjnej zwracając się z takim wnioskiem bezpośrednio do Ministerstwa MSWiA. Druga to droga sądowa, podczas której osoby objęte ustawą dezubekizacyjną mogą wskazać argumenty natury prawnej i dochodzić swoich praw wynikający z np. Konstytucji.

Jednocześnie chwilę wcześniej minister sportu informował, że ustawa nie obejmie sportowców na etatach milicyjnych czy wojskowych.

Jednak jak zaznaczył minister Bańka niektóre przypadki w szczególności te sporne będą rozpatrywane indywidualnie. Bowiem większość ze sportowców w tym reprezentantów Polski jak piłkarze była zatrudniana na zwykłych etatach milicyjnych bądź wojskowych.
Uchwalona z końcem 2016 roku ustawa obniża świadczenia emerytalne i renty za okres „służby na rzecz totalitarnego państwa” od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 roku powstał Urząd Ochrony Państwa). Na mocy nowych przepisów, emerytury i renty b. funkcjonariuszy państwa totalitarnego PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia emerytalnego wypłacanego przez ZUS: emerytura – 2,1 tys. zł (brutto), renta – 1,6 tys., renta rodzinna – 1,8 tys.

Jak się odwołać? Wystarczy złożyć odwołanie do sądu, w czym pomoże Państwu zespół doświadczonych prawników z kancelarii Adwokackiej Czyszczoń.

Możesz też odwiedzić naszego bloga link tutaj tam znajdziesz ciekawe informacje i artykuły z zakresu innych problemów prawnych.