Zadawanie pytań metodą na zmianę wymogów w Zamówieniu Publicznym

zmiana wymogów w zamówieniu publicznym adwokat Magdalena Czyszczoń

Często klienci skarżą się na problemem zbyt wygórowanych wymogów w postępowaniach o udzielenie Zamówienia Publicznego.

Zdaniem adwokat Magdaleny Czyszczoń z kancelarii Adwokackiej Czyszczoń sposobem na ograniczenie apetytów Zamawiających jest zadawanie pytań do przetargu. Odpowiednio sformułowane pytania często wpływają na zmianę warunków postępowania o udzielenie zamówienia publicznego przez Zamawiającego.

Nie  zaszkodzi również w pytaniach powoływać się na różnego typu opinie czy orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej. Nie ma bowiem zakazu aby w pytaniach pojawiały się stwierdzenia bądź opinie które wskazują na naszą korzyść. Nie ma też ograniczenia co do długości tekstu w zadawanych pytaniach ważne tylko aby koniec końców zachować formę pytania. W przeciwnym razie zamawiający może uznać nasze starania jako nie potrzebną dywagacje i nie udzielić odpowiedź na nasze pytania.

Pamiętać należy również o terminie składania pytań do przetargu, który upływa nie później niż do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego przez Zamawiającego terminu składania ofert. Jednakże jeśli wypada w dniu ustawowo wolnym termin zadawania pytań upłynie dnia następnego. Po przekroczeniu tej daty Zamawiający nie jest związany udzielaniem odpowiedzi na zadawane pytania.

Jeśli jednak Zamawiający pozostaje nieugięty i nie zmieni kwestionowanych przez nas warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, pozostaje nam odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej bądź skarga do Prezesa Zamówień Publicznych.

Termin złożenie odwołania do KIO mija po upływie 10 dni od chwili kiedy Wykonawca dowiedział się o kwestionowanej czynności Zamawiającego w przypadku zamówień które ze względu na wartość muszą być ogłaszane Przez Urząd Publikacji Europejskiej. W pozostałych postępowaniach w których kwota jest niższa termin odwołania do KIO upływa po 5 dniach od momentu kwestionowania czynności przez Zamawiającego.

W każdym przypadku zalecam jednak składanie dokumentów dzień wcześniej unikniemy tym samym stresu związanego z prawidłowym obliczeniem terminów czy skutecznym dostarczeniem dokumentów. Niemiej jednak w przypadku składania odwołani  zalecam skorzystanie z usług kancelarii pozwoli to na prawidłowe przygotowanie dokumentów oraz złożenie ich na czas.
Artykuł przygotowany przez Adwokat Magdalenę Czyszczoń z kancelarii Adwokackiej Czyszczoń

Więcej na temat zamówień publicznych w tym zmiany wymogów w Zamówieniach Publicznych dowiesz się  tutaj. Jeśli potrzebujesz porady zadzwoń i umów się na spotkanie postaram się w pomóc w problematyce związanej z zamówieniami publicznymi.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł to polub nas na Facebooku!