Ustalenie opieki nad dzieckiem – trzeba się dogadać

ustalenie kontaktów z dziećmi

Zgodnie z nowelizacją przepisów dotyczących ustalenia opieki nad dziećmi rodzice którzy zdecydują się na rozwód będą musieli się porozumieć pomiędzy sobą.

Wcześniej w przypadku braku kompromisu sąd  obligatoryjnie ograniczał opiekę nad dziećmi jednemu z rodziców i to najczęściej ojcu dziecka. Obecnie tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy wymaga to dobro dziecka Sąd będzie ingerował we władzę rodzicielską poprzez jej ograniczenie, zawieszenie bądź pozbawienie jednemu bądź obu rodzicom.

Jeśli istnieje zgodność pomiędzy rodzicami Sąd nie będzie orzekał w tym zakresie i pozostawi kwestię opieki nad dziećmi w rękach rodziców pozwalając im na dowolność jej kształtowania.

Rodzice kształtując porozumienie winni określić najważniejsze kwestie związane z opieką nad dziećmi jak gdzie i z kim będą mieszkać, kto będzie ponosił koszty utrzymania i opieki nad dziećmi itp.

Zdaniem adwokat  Magdaleny Czyszczoń z Kancelarii Adwokackiej Czyszczoń w  sytuacji konfliktu rodziców towarzyszącemu sprawie rozwodowej kontakty z dziećmi częstą są elementem gry na emocjach obojga rodziców i robieniu sobie na złość. W takiej sytuacji doradzam skorzystanie z mediacji której jestem zwolenniczką. Podczas mediacji częstą opadają emocje pozwalając obu rodzicom na wypracowanie kompromisu. Taki kompromis wypracowany przez obie strony jest o niebo lepszy niż decyzja sądu regulująca kontakty, szczególnie w tedy gdy Sąd dodatkowo określa o winie jednego z małżonków i alimentach. W przypadku orzeczenia sądowego o kontaktach jedna ze stron za zwyczaj czuje się pokrzywdzona i ciężko jej się do takiego postanowienia dostosować.

Porozumienie wypracowane drogą mediacji i kompromisu jest trwalsze i łatwiejsze dla obu stron do zaakceptowania i wdrożenia w życie.

Zwracam szczególną uwagę na fakt, że rozwód to ciężkie przeżycie dla wszystkich ale dlaczego przy jego okazji mają cierpieć dzieci? To u nich skaza zostaje najdłużej, zachowujemy więc zdrowy rozsądek przy ustalaniu opieki nad dzieckiem. To nie jest majątek którym można się dzielić. Bierzemy zatem pod rozwagę potrzeby dziecko a nie własną wygodę…
Artykuł przygotowany przez Adwokat Magdalenę Czyszczoń z kancelarii Adwokackiej Czyszczoń.

Więcej na temat postępowania rozwodowego w tym ustalenia opieki nad dziećmi dowiesz się na naszym blogu (kategoria rozwód we Wrocławiu lub rozwód Wrocław)tutaj. Jeśli potrzebujesz porady zadzwoń i umów się na spotkanie postaram się w sposób czytelny wyjaśnić Ci zawiłości rozwodu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł to polub nas na Facebooku!

1 thought on “Ustalenie opieki nad dzieckiem – trzeba się dogadać”

Comments are closed.