Facebook prawdę Ci powie – skuteczny dowód w sprawie rozwodowej?

Jak zwykle wszystko zaczęło się niewinnie zadzwoniła koleżanka i zapytała czy widziałam nowe zdjęcia męża. Wskazała na profil koleżanki z pracy która ochoczo podzieliła się z całym światem weekendem w górach, wystawną kolacją czy przemiłym selfie… z moim mężem.

Dopiero wtedy dostrzegła drobne szczegóły ostatnich miesięcy a to ściszony głos męża podczas odbierania telefonu, nagłe wieczorne wyjścia do pracy czy konieczne weekendowe delegacje.

Nieświadomy mąż zapewne nie zdawał sobie sprawy że zdrada  wyjdzie na jaw i to w taki sposób, przecież był bardzo czujny i rozważny.

Żona złożyła pozew o rozwód z winy męża wskazując zdradę jako przyczynę ustania związku małżeńskiego.

Powstała zatem pytanie czy zdjęcia z facebooka mogą być skutecznym dowodem w sprawie rozwodowej?

Zdaniem adwokat Magdaleny Czyszczoń z Kancelarii Adwokackiej Czyszczoń jak najbardziej zdjęcia z portali społecznościowych mogą być skutecznym dowodem w sprawie rozwodowej. Wszelkie dowody pozyskane w legalny sposób i wskazujące na naszą korzyść mogą być użyte podczas rozprawy potwierdzając zasadność naszych racji.

Należy wskazać że najczęstszym dowodem w sprawie rozwodowej jest dowód z przesłuchania stron i świadków. Na dalszym planie są dowody z dokumentów urzędowych, prywatnych w tym korespondencji mailowej, dowody z powołanych biegłych czy specjalistów jak również wywiad środowiskowy.

W przypadku, gdy jeden z małżonków wskazuje na winę drugiego sąd weźmie pod rozwagę również inne dowody. W tym informacje pozyskane przez detektywa, korespondencję mailowa, sms-y czy wpisy w portalach społecznościowych a nawet printscreeny z czatów. Dowody takie są tak samo respektowane przez sąd jak te wymienione w art. 309 k.p.c.

Druga strona może skutecznie podważać przedstawione podczas rozprawy dowody wskazując, że to ktoś inny, występował na czacie czy portalu. Pomimo, że legalność czy wiarygodność takich dowodów w sprawie rozwodowej można skutecznie podważyć. To jednak praktyka pokazuje że sąd ostatecznie oceni dowody według własnego przekonania i na podstawie zgromadzonych materiałów w danej sprawie samodzielnie podejmie decyzję o przyjęciu dowodu.

Potrzebujesz porady bądź rozwodu zadzwoń i umów się na spotkanie. Postaram się wyjaśnić Tobie zawiłości związane ze sprawą rozwodową. Możesz też odwiedzić naszego bloga(kategoria rozwód we Wrocławiu lub rozwód Wrocław) link tutaj tam znajdziesz ciekawe informacje z zakresu tematyki rozwodowej bądź odwiedzić naszą stronę link tutaj

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł polub nas na Facebooku!