Przemoc ekonomiczna – ja zarabiam to rządzę

Przemoc ekonomiczna Kancelaria adwokacka Czyszczoń

Przemoc finansowa bądź przemoc ekonomiczna to nowa kategoria spraw rodzinnych znajdująca odzwierciedlenie w przekroju naszego społeczeństwa.

Szybki rozwój dużych miast i wzrost zamożności jednostek doprowadził do podziału społecznego. Niestety te nierówności mają swoje negatywne konsekwencje również dla wielu małżeństw.
Z pozoru rodzina jak ze zdjęcia mąż, żona , dzieci, dom, dwa samochody i pies, on pracuje w korporacji, dobrze zarabia ona wychowuje dzieci.

Karolina to o niej mowa przyszła do naszej kancelarii zdruzgotana sytuacją życiową jaką zgotował jej mąż.

Nie mogła już wytrzymać sytuacji, w której każda złotówka jest oglądana przez nią na dwa razy, a jej decyzje życiowe sprowadzają się do wyboru pomiędzy jednym produktem żywnościowym a drugim. Przy czym każdy nie zaplanowany wydatek kończy się karczemną awanturą.
W tym czasie mąż prowadził wystawne życie korporacyjne na delegacjach, a jak się już zjawił to z pretensjami, że dzieci nieogarnięte. Każda taka awantura była kolejny pretekstem, aby ograniczyć i tak skromne pieniądze przekazywane przez męża.
Karolina była całkowicie uzależniona ekonomicznie od swojego męża i co gorsza ta sytuacja jak dobrze pamięta trwała od zawsze.

Ofiary takie jak ona ze względu na długotrwałe stosowanie przemocy ekonomicznej nie są w stanie samodzielnie sobie poradzić. Mąż często wskazuje na fakt, że to on zarabia na dom to on rządzi, czy ma rację?

Niestety nie ma, bowiem jak stanowi kodeks rodzinny i opiekuńczy małżeństwo to wspólnota, w której obie strony wspierają ją w zakresie swoich możliwości. A więc mąż winien zaspokajać potrzeby finansowe i ekonomiczne rodziny w stopniu adekwatnym do swoich możliwości i przekazywać część swojego wynagrodzenia drugiemu małżonkowi.
Co jeśli tego nie robi? Z pomocą idzie art. 28 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego który wskazuje, że o ile małżonek „nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka. ”

Niestety małżonek który padł ofiarą przemocy ekonomicznej, jeśli już decyduje się na jakieś kroki to te najbardziej radykalne czyli rozwód. A szkoda bo przemoc ekonomiczna to coraz szersze społecznie zjawisko i warto aby osoby mające z tym styczność znały swoje prawa.

Artykuł przygotowany przez adwokat Magdalenę Czyszczoń z kancelarii Adwokackiej Czyszczoń

Jesteś ofiarą przemocy ekonomicznej bądź potrzebujesz rozwodu?. Zadzwoń i umów się na spotkanie. Postaram się wyjaśnić Tobie zawiłości związane ze sprawą rozwodową. Możesz też odwiedzić naszego bloga (kategoria rozwód we Wrocławiu lub rozwód Wrocław) link tutaj tam znajdziesz ciekawe informacje z zakresu tematyki rozwodowej bądź odwiedzić naszą stronę link tutaj

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł polub nas na Facebooku