Zmiany w 500+ przyczyną wzrostu pozwów o alimenty?

pozew o alimenty Wrocław

Na podstawie danych z wrocławskich Sądów Rejonowych widać ponad 30 % wzrost wpływu pozwów o alimenty w bieżącym roku.

Przyczyna leży w dużej mierze w zmianach wprowadzonych w sierpniu przez ustawodawcę a dotyczących sposobu udzielania świadczeń z programu Rodzina 500+.

Ustawodawca zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rozpoczął walkę z patologiami oraz wykorzystywaniem programu 500+ przez osoby do tego nieuprawnione.
Wprowadzone przepisy uderzyły najbardziej w rodziców samotnie wychowujących dzieci. Zobowiązując ich do dostarczenia orzeczenia sądu zasądzającego alimenty dla jednego z małżonków bądź orzeczenia regulującego stosunki małżonków odnośnie opieki naprzemiennej.

Nowe przepisy uderzają przede wszystkim w związki konkubenckie bądź partnerskie, w których osoby przebywające w stałym związku deklarowały często, że samotnie wychowują dzieci.

Przez co nie przekraczały one kryterium dochodu i mogły otrzymywać świadczenia z programu 500+ również na pierwsze dziecko.

Niestety jak każdy przepis taki i ten ma swoje niedociągnięcia bowiem postawił w tej samej sytuacji rodziców wychowujących samotnie zarówno jedno dziecko jak i kilkoro dzieci. Pozew o alimenty i w konsekwencji wyrok sądu o alimentach bądź opiece naprzemiennej stał się zatem warunkiem uzyskania jakiegokolwiek świadczenia z programu 500+. Poszkodowane tym samym stały się osoby samotnie wychowujące wiele dzieci bowiem do tej pory nikt ich sytuacji w przypadku drugiego i kolejnego dziecka nie badał teraz zaś zmuszone są aby złożyć pozew o alimenty.

Kolejną zmiana wprowadzoną do programu 500+ jest weryfikacja kryterium miejsca zamieszkania.

Zdarzało się często, że świadczenie pobierały osoby na stałe mieszkające poza granicami Polski. Dzisiaj gminy będą miały prawo do weryfikacji oświadczeń w przypadku powzięcia jakichkolwiek wątpliwości i wstrzymania świadczenia z programu 500+.

Ostatnia zmiana dotyczy dopasowania progu dochodu do wytycznych programu 500+.

Zmiana ta ma ukrócić dopasowywanie przez pracodawców umów z pracownikami w celu uzyskania świadczenia z programu 500+. Często bowiem pracownik rozwiązywał umowę z pracodawcą po to tylko aby w nowej umowie dopasować się z kryterium dochodowości do programu 500+ i móc pobierać nienależne świadczenie. Dzisiaj jeśli pracodawca podpisze umowę z tym samym pracownikiem w okresie trzech miesięcy nie będzie to traktowane jako utrata dochodu.

Artykuł przygotowany przez adwokat Magdalenę Czyszczoń z kancelarii Adwokackiej Czyszczon

Twój małżonek uporczywie nie płaci alimentów, potrzebujesz napisać pozew o alimenty bądź potrzebujesz rozwodu?. Zadzwoń i umów się na spotkanie. Możesz też odwiedzić naszego bloga (kategoria rozwód we Wrocławiu lub rozwód Wrocław) link tutaj tam znajdziesz ciekawe informacje z zakresu tematyki rozwodowej bądź odwiedzić naszą stronę link tutaj

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku www.facebook.com/adwokatczyszczon