Separacja

Separacja prawna to dobre rozwiązanie dla osób, które widząc, że nie układa im się w małżeństwie dają sobie jeszcze szansę.

Rozłąka bowiem może doprowadzić do ponownego przemyślenia spraw i obiektywnej oceny związku. Z jednej strony może być dobrym elementem terapii związku małżeńskiego bądź wstępem do rozwodu. Jest również dobrym rozwiązaniem dla małżeństw, które ze względów religijnych, opinii rodziny nie widzą rozwodu jako dobrego rozwiązania przy jednoczesnym braku pożycia małżeńskiego.

Separacja jest bardzo zbliżona do rozwodu bowiem ustalane są te same sprawy, co przy rozwodzie, takie jak: alimenty, kwestie opieki nad dzieckiem, sprawy majątkowe itp. Można zatem spróbować jak wygląda życie po rozwodzie ale bez formalnego rozwodu bowiem małżeństwo nadal istnieje.

Konsekwencją separacji jest to, że małżonkowie nie mogą zawrzeć kolejnego małżeństwa ani wrócić do poprzedniego nazwiska, ale jednocześnie mają prawo do podziału wspólnego majątku, gdyż w przypadku separacji ustaje wspólność majątkowa.

W przypadku śmierci jednego z małżonków, który był w separacji nie ma możliwości aby drugi ustawowo dziedziczył po nim majątek.

Separacja jest również dobrym rozwiązaniem gdy współmałżonek nie zgadza się na sprawę rozwodową.

W przypadku rozwodu z twojej winy wymagana jest zgoda na rozwód drugiego małżonka w przeciwieństwie do separacji, gdzie nie ma takiego obowiązku. Sąd nie orzeka o winie rozkładu pożycia w przypadku zgody obu małżonków. Niemniej jednak odniesie się do takich kwestii jak alimenty na dzieci, kontakty z dzieckiem, ogólnie nad władzą rodzicielską.

Nie jest to zatem rozwiązanie końcowe, bowiem Sąd na wspólny wniosek stron może znieść orzeczenie o separacji i powrócić do stanu sprzed niej bądź też rozpocząć proces rozwodowy.
Ponadto separacja jest procesem łatwiejszym od rozwodu. Wymagane bowiem jest jedynie wykazanie rozpadu małżeństwa, a nie jak w przypadku rozwodu jego trwałości i zupełności co niewątpliwie wymaga więcej czasu i nakładów obu małżonków.

Należy pamiętać, że z wnioskiem o separację wystąpić może jedynie strona winna rozpadu małżeństwa bądź dopuszczalne jest aby z wnioskiem o separację wystąpiły zgodnie obie strony postępowania.

Sąd nie wyda orzeczenia o separacji jeśli wskutek niego ucierpiały by małoletnie dzieci bądź byłoby to niezgodne z zasadami współżycia społecznego podobnie jak w przypadku sprawy rozwodowej.

Potrzebujesz wiedzy o jak przeprowadzić separację bądź potrzebujesz rozwodu?. Zadzwoń i umów się na spotkanie. Postaram się wyjaśnić Tobie zawiłości związane ze sprawą rozwodową. Możesz też odwiedzić naszego bloga link tutaj tam znajdziesz ciekawe informacje z zakresu tematyki rozwodowej bądź odwiedzić naszą stronę link tutaj