Jak wysokie mogą być alimenty? Zacznij od wyliczenia kosztów utrzymania dziecka

alimenty na dziecko Kancelaria Czyszczoń

Dla poprawnego zawnioskowania alimentów na dzieci niezbędne jest wykazanie wiele elementów, które będą miały wpływ na wysokość alimentów w tym kosztów utrzymania dziecka.

Nie ma tu utartej reguły i trudno tutaj porównywać się z koleżanką czy kolegą, dla których sąd orzekł wysokość alimentów na nieletnie dzieci. Wyrok o ustalenie alimentów zapada w konkretnej sprawie i zawsze jest indywidualny dla każdego z klientów. Trudno tu zatem o jakiekolwiek uśrednianie wysokości alimentów czy porównywanie się do sytuacji znajomych.
Jak zatem zabrać się do tego przy rozwodzie bądź separacji, zważywszy że Sąd będzie oczekiwał od nas propozycji wysokości alimentów oczywiście o ile z nami będzie przebywać małoletnie dziecko.

Zacznij od wyliczenia kosztów utrzymania dziecka co będzie podstawą twojego roszczenia o alimenty na nieletnie dziecko.

Przeglądnij comiesięczne wydatki na dziecko zlicz rachunki, które ponoszone były w ostatnim czasie. Pomocne tu będą wyciągi z kont, kart płatniczych, stałe umowy na zajęcia dodatkowe, obiady w szkole, czy inne szkolne wydatki jak komitety rodzicielskie, wycieczki szkolne itp. Dla opłat niecyklicznych albo takich które następują w okresach dłuższych niż jeden miesiąc niezbędne będzie uśrednienie wydatków.

Zwróć uwagę, że wyliczenie powinno się opierać na wydatkach bieżących a nie dokonanych w przeszłości bowiem druga strona może wskazywać, że wydatki dokonane, były jednorazowo w tej wysokości i już się nie powtórzą.

Wyliczenie kosztów utrzymania dziecka wbrew pozorom nie jest rzeczą prostą.
Z pomocą przychodzą tutaj jednak różnego rodzaju arkusze kalkulacyjne dostępne w Internecie, które pomagają w wyliczeniu kosztów utrzymania dziecka. Nie są to jednak narzędzia perfekcyjne i jak zawsze w takich sytuacjach doradzam zdrowy rozsądek w prowadzonych wyliczeniach.
Precyzyjne obliczenie wydatków na dziecko będzie zatem podstawą do obliczenia wysokości alimentów, o które będziemy występować podczas rozwodu czy separacji.
A jakie inne czynniki wpłyną na wysokość alimentów na dzieci napiszę w kolejnym wpisie…

Artykuł przygotowany przez adwokat Magdalenę Czyszczoń z kancelarii Adwokackiej Czyszczoń

Potrzebujesz wiedzy o jakie alimenty na dziecko możesz się starać bądź potrzebujesz rozwodu?. Zadzwoń i umów się na spotkanie. Postaram się wyjaśnić Tobie zawiłości związane ze sprawą rozwodową. Możesz też odwiedzić naszego bloga (kategoria rozwód we Wrocławiu lub rozwód Wrocław) link tutaj tam znajdziesz ciekawe informacje z zakresu tematyki rozwodowej bądź odwiedzić naszą stronę link tutaj

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł polub nas na Facebboku