Ja pracowałem, ja budowałem a ona chce dom czyli sprawiedliwy podział majątku?

podział majątku rozwód

Ja pracowałem, ja budowałem a ona… ona tylko wychowywała dzieci i co… i chce domu. Za jakie grzechy, przecież całe życie harowałem na rodzinę, kombinowałem jak dorobić do pensji aby dom powstał i był jak z marzeń. Co prawda poznałem Iwonę, z którą teraz chcę założyć nową rodzinę, ale żeby mój dom, przecież ma mieszkanie po rodzicach.

To częsty przypadek, w którym jeden z małżonków jest przekonany że w małżeństwie ma większy wkład własny i dlatego należy mu się zdecydowanie więcej.

Po zawarciu małżeństwa na gruncie prawa cywilnego powstaje wspólność majątkowa obejmująca wszelkie przedmioty nabyte podczas trwania małżeństwa. Powstają zatem trzy odrębne masy majątkowe:

  • majątek wspólny obojga małżonków
  • majątek osobisty każdego z małżonków

Chyba że jeszcze przed zawarciem małżeństwa zawarli oni umowę rozdzielności majątkowej bądź w trakcie trwania małżeństwa nabywali przedmioty do majątku odrębnego.

Podobna sytuacja ma się również wtedy gdy jeden z małżonków jeszcze przed małżeństwem nabywał przedmioty do majątku osobistego np. nieruchomość, wtedy również pomimo zawarcia małżeństwa pozostaje ona w majątku odrębnym małżonka.

Z chwilą rozwodu wspólność majątkowa ustaje,  a w jej miejsce wstępuje rozdzielność majątkowa. Każdy z obojga małżonków może rozporządzać majątkiem w częściach ułamkowych. Aby jednak można było swobodnie rozporządzać konkretnymi przedmiotami  tego majątku, musi on zostać podzielony ( podział majątku ).

Podziału majątku można dokonać podczas sprawy rozwodowej, jednak najczęściej dochodzi do tego po ogłoszeniu wyroku o rozwodzie.

Sąd  zasądzając podział majątku może podzielić go na dwie równe części bądź dokonać podziału w sposób niesymetryczny. To zależy od tego jaki wkład miał każdy z małżonków na powstanie tego majątku. Sąd uwzględni w tym, także nakład pracy osobistej, wychowania dzieci i prowadzenie domu.

Co ważne zasada równych  udziałów wspólnych funkcjonuje niezależnie od winy małżonka, który przyczynił się do rozwodu.

Przy okazji podziału majątku Sąd orzeka również o sposobie korzystania z tego majątku czyli w przypadku domu o sposobie jego zamieszkania czy ponoszeniu kosztów na utrzymanie nieruchomości. W przypadku, gdy jeden z małżonków zakłóca mir domowy poprzez awantury, nadużywanie alkoholu czy przemoc domową możliwe jest również orzeczenie eksmisji przez Sąd.

Co z kością niezgody w postaci domu naszego bohatera?.

To że zarabiał na dom i rodzinę nie daje mu prawa do wyłączności nad domem. W tym samym czasie żona prowadziła gospodarstwo domowe, sprawowała opiekę nad dziećmi co niewątpliwie jest nakładem pracy w małżeństwie. Zatem w omawiany przypadku może dojść do orzeczenia sprzedaży domu. Dla drugiego z małżonków bowiem będzie korzystniejsze zakupienie mniejszego mieszkania niż wspólne zamieszkanie z nową partnerką męża.

Statystycznie 30% małżeństw się rozwodzi nie jest to więc sytuacja wyjątkowa ze statystycznego punktu widzenia. Jednak każda taka sprawa rozwodowa jest wyjątkowa i trudna emocjonalnie dla obojga małżonków. Trudno więc zrozumieć dlaczego wiele osób decyduje się na samodzielną wędrówkę po przepisach prawnych i pismach procesowych bez profesjonalnego pełnomocnika.

Artykuł przygotowany przez adwokat Magdalenę Czyszczoń z kancelarii Adwokackiej Czyszczoń

Potrzebujesz porady bądź rozwodu zadzwoń i umów się na spotkanie. Postaram się wyjaśnić Tobie zawiłości związane ze sprawą rozwodową. Możesz też odwiedzić naszego bloga(kategoria rozwód we Wrocławiu lub rozwód Wrocław) link tutaj tam znajdziesz ciekawe informacje z zakresu tematyki rozwodowej bądź odwiedzić naszą stronę link tutaj

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł polub nas na facebooku