Ja pracowałem, ja budowałem a ona chce dom czyli sprawiedliwy podział majątku?

podział majątku rozwód

Ja pracowałem, ja budowałem a ona… ona tylko wychowywała dzieci i co… i chce domu. Za jakie grzechy, przecież całe życie harowałem na rodzinę, kombinowałem jak dorobić do pensji aby dom powstał i był jak z marzeń. Co prawda poznałem Iwonę, z którą teraz chcę założyć nową rodzinę, ale żeby mój dom, przecież ma mieszkanie po rodzicach.

To częsty przypadek, w którym jeden z małżonków jest przekonany że w małżeństwie ma większy wkład własny i dlatego należy mu się zdecydowanie więcej.

Po zawarciu małżeństwa na gruncie prawa cywilnego powstaje wspólność majątkowa obejmująca wszelkie przedmioty nabyte podczas trwania małżeństwa. Powstają zatem trzy odrębne masy majątkowe:

  • majątek wspólny obojga małżonków
  • majątek osobisty każdego z małżonków

Chyba że jeszcze przed zawarciem małżeństwa zawarli oni umowę rozdzielności majątkowej bądź w trakcie trwania małżeństwa nabywali przedmioty do majątku odrębnego.

Podobna sytuacja ma się również wtedy gdy jeden z małżonków jeszcze przed małżeństwem nabywał przedmioty do majątku osobistego np. nieruchomość, wtedy również pomimo zawarcia małżeństwa pozostaje ona w majątku odrębnym małżonka.

Z chwilą rozwodu wspólność majątkowa ustaje,  a w jej miejsce wstępuje rozdzielność majątkowa. Każdy z obojga małżonków może rozporządzać majątkiem w częściach ułamkowych. Aby jednak można było swobodnie rozporządzać konkretnymi przedmiotami  tego majątku, musi on zostać podzielony ( podział majątku ).

Podziału majątku można dokonać podczas sprawy rozwodowej, jednak najczęściej dochodzi do tego po ogłoszeniu wyroku o rozwodzie.

Sąd  zasądzając podział majątku może podzielić go na dwie równe części bądź dokonać podziału w sposób niesymetryczny. To zależy od tego jaki wkład miał każdy z małżonków na powstanie tego majątku. Sąd uwzględni w tym, także nakład pracy osobistej, wychowania dzieci i prowadzenie domu.

Co ważne zasada równych  udziałów wspólnych funkcjonuje niezależnie od winy małżonka, który przyczynił się do rozwodu.

Przy okazji podziału majątku Sąd orzeka również o sposobie korzystania z tego majątku czyli w przypadku domu o sposobie jego zamieszkania czy ponoszeniu kosztów na utrzymanie nieruchomości. W przypadku, gdy jeden z małżonków zakłóca mir domowy poprzez awantury, nadużywanie alkoholu czy przemoc domową możliwe jest również orzeczenie eksmisji przez Sąd.

Co z kością niezgody w postaci domu naszego bohatera?.

To że zarabiał na dom i rodzinę nie daje mu prawa do wyłączności nad domem. W tym samym czasie żona prowadziła gospodarstwo domowe, sprawowała opiekę nad dziećmi co niewątpliwie jest nakładem pracy w małżeństwie. Zatem w omawiany przypadku może dojść do orzeczenia sprzedaży domu. Dla drugiego z małżonków bowiem będzie korzystniejsze zakupienie mniejszego mieszkania niż wspólne zamieszkanie z nową partnerką męża.

Statystycznie 30% małżeństw się rozwodzi nie jest to więc sytuacja wyjątkowa ze statystycznego punktu widzenia. Jednak każda taka sprawa rozwodowa jest wyjątkowa i trudna emocjonalnie dla obojga małżonków. Trudno więc zrozumieć dlaczego wiele osób decyduje się na samodzielną wędrówkę po przepisach prawnych i pismach procesowych bez profesjonalnego pełnomocnika.

Artykuł przygotowany przez adwokat Magdalenę Czyszczoń z kancelarii Adwokackiej Czyszczoń

Potrzebujesz porady bądź rozwodu zadzwoń i umów się na spotkanie. Postaram się wyjaśnić Tobie zawiłości związane ze sprawą rozwodową. Możesz też odwiedzić naszego bloga(kategoria rozwód we Wrocławiu lub rozwód Wrocław) link tutaj tam znajdziesz ciekawe informacje z zakresu tematyki rozwodowej bądź odwiedzić naszą stronę link tutaj

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł polub nas na facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *