Jak długo trwa sprawa rozwodowa we Wrocławiu?

ile trwa rozwód kancelaria Czyszczon

To jedno z najczęściej zadawanych pytań na początku sprawy rozwodowej. Jak długo trwa rozwód w Państwa kancelarii?.

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem bardzo dużo zależy od specyfiki konkretnej sprawy. Jeżeli w ramach sprawy rozwodowej, niezbędne będzie uzyskanie wyroku z orzekaniem o winie  to sprawa rozwodowa z pewnością potrwa dłużej, niż sprawa o rozwód bez orzekania o winie. Natomiast, jeżeli małżonkowie będą zaciekle walczyć w kwestiach władzy rodzicielskiej, alimentów lub kontaktów z dziećmi to zdecydowanie wydłuży to postępowanie rozwodowe. Niezbędna będzie wtedy cierpliwość co do czasu uzyskania wyroku w sprawie.

Z mojego doświadczenia wynika, że typowy rozwód bez orzekania o winie trwa przeciętnie 3-4 miesiące.

Jeżeli strony zgadzają się co do rozwodu bez orzekania o winie i brak jest błędów formalnych w pozwie rozwodowym, to wyrok zapada zazwyczaj szybko, często na pierwszej, bądź drugiej rozprawie rozwodowej.

Aby rozwód odbył się już na pierwszej rozprawie muszą zaistnieć razem następujące przesłanki:

  • małżonkowie muszą być zgodni co do rozwodu
  • nie posiadać własnych (razem) małoletnich dzieci
  • nie orzekają o winie
  • w trakcie postępowanie nie będzie następował podział majątku.

Przy rozwodzie z orzekaniem o winie trudno jest precyzyjnie określić, ile będzie trwał rozwód, ale statystyki wskazują na okres ok 7-11 miesięcy od daty prawidłowo złożonego pozwu rozwodowego.

Sprawy rozwodowe z orzekaniem o winie trwają zdecydowanie dłużej. W takich postępowaniach zachodzi bowiem konieczność m.in. powołania i przesłuchiwania świadków – co ze względu na same doręczenia i zwrotki wydłuża postępowanie rozwodowe. Zdążają się również sprawy, co do których powoływani są biegli bądź niezbędna jest opinia psychologa, co znacząco przedłuża postępowanie rozwodowe. Kolejnym utrudnieniem w rozwodzie jest podział majątku, o ile zdecydujemy się go robić w trakcie sprawy rozwodowej. A gdy jeszcze do tego dojdzie podział składników majątkowych firmy, której współwłaścicielami byli małżonkowie to proces może trwać latami.

Ostatecznie, w sprawach rozwodowych z orzekaniem o winie częściej wnoszona jest apelacja – co dodatkowo przesuwa uprawomocnienie się wyroku o kolejne miesiące.

Artykuł przygotowany przez adwokat Magdalenę Czyszczoń z kancelarii Adwokackiej Czyszczoń

Potrzebujesz wiedzy, ile będzie trwał Twój rozwód bądź chcesz rozwodu zadzwoń i umów się na spotkanie. Postaram się wyjaśnić Tobie zawiłości związane ze sprawą rozwodową. Możesz też odwiedzić naszego bloga (kategoria rozwód we Wrocławiu lub rozwód Wrocław) link tutaj tam znajdziesz ciekawe informacje z zakresu tematyki rozwodowej bądź odwiedzić naszą stronę link tutaj

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł polub nas na Facebooku